Strečink – proč je důležitý a jak na něj?
Říkáte si, že nadešel ten správný čas začít cvičit? Nebo naopak patříte mezi pravidelné sportovce? Ať už je jakkoli, nepodceňte protažení svalů a následnou regeneraci. Přečtěte si dnešní článek a zjistěte, proč už nikdy nevynechat strečink.
Proč je dobré se protáhnout?
Jak nejlépe zahájit každou sportovní aktivitu? Protáhněte se, rozhýbejte se a rozehřejte organismus! Jedině tak nejlépe nastartujete své tělo. Díky protahovacím cvikům navíc zvýšíte svou fyzickou zdatnost a minimalizujete riziko poranění.
Nejraději byste se po cvičení svalili na gauč? To raději nedělejte. Věnujte se po tréninku protažení svých svalů. Vyhnete se tím jejich zkrácení, které by se do druhého dne projevilo „svalovicí“. A místo ladného pohybu byste se jen nemotorně pohybovali.
Proč je strečink tak důležitý?
- zvyšuje tělesnou teplotu, čímž zahřívá organismus
- minimalizuje riziko poranění během výkonu
- snižuje svalové napětí
- zvyšuje svalovou pružnost a efektivitu svalů
- zlepšuje kloubní pohyblivost
- strečink po výkonu napomáhá tělesné regeneraci
- prodlužuje zkrácená svalová bříška
Jak se rozcvičit před tréninkem?
Jak už bylo řečeno, protažením těla organismus zahřejete, zlepšíte svalovou pružnost a rozhýbete klouby. Na protažení doporučujeme alespoň 10 minut času. A jak na to?
- Krátce se proběhněte. Stačí pět až deset minut běhu nebo přejděte z plynulé chůze postupně do klusu. Obecně pomáhá jakákoliv činnost, kterou zvýšíte tepovou frekvenci. Co třeba krátká jízda na kole nebo na rotopedu?
- Nezapomeňte na protažení těla. Nohami předkopávejte, zakopávejte nebo chvíli poskakujte na místě. Zapojte i cviky z běžecké abecedy.
- Předkloňte se a snažte se rukama dotknout prstů u nohou nebo lýtek. V této pozici setrvejte několik sekund.
- Prospěje vám zařadit také krouživé pohyby rukou, trupu nebo nohou. Kroužením minimalizujete opotřebovávání kloubů.
Čím zakončit sportovní výkon?
Abyste se vyhnuli bolestem svalů, nezapomeňte na jejich regeneraci. V rozpáleném těle se po tréninku tvoří ve svalech kyselina mléčná, která by do druhého dne způsobila svalovici. Věnujte strečinku alespoň 10 minut a bolestem svalů se vyhnete. A jak na správný strečink?
- Protáhněte celé tělo. Začněte od shora dolů – tedy od krku, přes ramena, trup, hýždě, stehna až po lýtka. Soustřeďte se zejména na svaly, kterým během výkonu dostaly zabrat.
- Skákejte o sto šest! Výborným pomocníkem při strečinku je švihadlo. Chvíli si zaskákejte a švihadlo použijte i k protažení nohou v leže.
- Lehněte si na záda, pokrčte jednu nohu a druhou s nádechem narovnejte do úhlu 90°. S výdechem ji jemně přitahujte k hrudníku.
- Stoupněte si, rozkročte nohy a sehněte trup k nohám. Snažte se rukama dotknout pat.
Jak na namožené svaly?
Pokud jste si svaly nebo šlachy přece jen namohli, pomůže vám zejména klid a teplo. Je také zásadní vyhnout se další zátěži. Jako první pomoc použijte Aulin gel, který vám uleví od bolesti – po jemné masáži rychle prostupuje pokožkou a působí přímo v postiženém místě.
A jak se procvičujete před tréninkem a po tréninku vy? Svěřte se nám do komentářů na Facebooku.
Aulin 30 mg/g gel obsahuje nimesulid. Lék ke kožnímu podání. Čtěte pečlivě příbalovou informaci.