Jak jezdit na kole zdravě? 7 tipů pro cyklisty
Jezdíte rádi na kole, ale po chvíli šlapání vás začnou bolet svaly a klouby? Podívejte se, co možná děláte špatně a naučte se jezdit zdravě. Sepsali jsme pro vás 7 užitečných tipů, abyste si jízdou na kole neublížili.
1) Nastavte sedlo správně
Bolestivý otlak na zadku je něco, čemu se rozhodně chcete vyhnout. Způsobí vám ho nepohodlné a špatně nastavené sedlo. Jízda na kole vás nebude tolik bolet, pokud:
- Sedlo nastavíte do vodorovné polohy (vodováhu nepotřebujete: opticky ho můžete porovnat například s okenním parapetem)
- Správnou výšku sedla poznáte tak, že se zapřete podpažím o sedlo kola a natáhnete ruku směrem dolů – konečky prstů by se měly dotýkat kraje pedálové kliky těsně nad šroubem.
- Dalším jednoduchým testem je sednout si na kolo a zapřít se patou do pedálu. Noha by měla být natažená, ale ne zcela propnutá.
2) Vyberte si vhodné boty
Cyklistické boty musí správně držet na vaší noze a nesmí vás tlačit. Předejdete tak nejen puchýřům a opuchlinám, ale také zbytečným pádům. Pokud se vám noha potí, zvolte vzdušné funkční boty s dobrou termoregulací.
3) Protáhněte všechny svaly
Možná jste už slyšeli pověru, že z jízdy na kole roste zadek. Při jízdě na kole aktivujete hlavně svaly na nohou, a pokud se nevěnujete žádnému jinému sportu, nevyváženě posílíte svalstvo jen v určitých partiích. Proto pravidelně procvičujte i ostatní svaly – především ramena, zadní stranu stehen a lýtek a prsní svaly. Stačí, když si občas půjdete zaplavat nebo si doma zacvičíte jógu.
Než sednete na kolo, zahřejte tělo jednoduchým strečinkem a po jízdě se nezapomeňte protáhnout. Jinak byste si mohli natáhnout nebo poranit sval.
4) Zatěžujte tělo postupně
Patříte k těm, kteří zavadí o kolo jen při uklízení garáže? Předsevzetí, že se začnete hýbat, plně podporujeme, ale nepřeceňte své schopnosti. Zátěž a tempo zvyšujte jen postupně, jinak si koledujete o úraz.
5) Dělejte si přestávky
Při jízdě na kole si nemusíte hrát na hrdiny. Když cítíte, že zátěž nezvládáte, dejte si přestávku – napijte se vody a protáhněte svaly. Je to lepší než proležet další den se svalovou horečkou.
6) Mějte po ruce rychlou pomoc
Jedete na cyklovýlet? Po cestě se může stát ledacos, je proto dobré přibalit si s sebou gel proti bolesti a zánětu, který vám rychle uleví. Ať už se jedná o namožené svaly, pohmožděná záda či vymknutý kotník, je dobré být připraven.
Vyzkoušejte například Aulin gel, který naneste přímo na bolavé místo a nechejte volně zaschnout. Tím, že gel působí lokálně, zbytečně nezatěžuje organismus. Krom toho, že působí proti bolesti a zánětu, tak léková forma gelu místo zchladí.
7) Nezapomínejte pít
Vždy mějte po ruce láhev vody. Nechcete-li pít čistou vodu, vymačkejte do ní citron nebo si připravte studený čaj. Vyhněte se nápojům s kofeinem, alkoholickým a slazeným nápojům. Snažte se napít minimálně každou půlhodinu, klidně i častěji. Pocením totiž rychle ztrácíte tekutiny a v teplém počasí vám hrozí dehydratace.
Znáte někoho, kdo rád jezdí na kole, ale nedbá přitom o své zdraví? Sdílejte s ním tyto tipy jak jezdit na kole, nebo se s námi podělte na Facebooku.
Aulin 30 mg/g gel obsahuje nimesulid. Lék ke kožnímu podání. Čtěte pečlivě příbalovou informaci.